Co to jest ”emolient’’ dla niemowląt

Malutkie dzieci mają bardzo delikatną skórę, o którą w szczególny sposób należy dbać. Pomijając wszelkie elementy, takie jak: odpowiednie ubrania, pranie ich w dedykowanych proszkach i używanie środków, które nie wywołują alergii – warto zwrócić uwagę na tzw. emolienty. Emolienty są to składniki, które odnajdują się szczególnie w dziedzinie kosmetyki.

Mają za zadanie pielęgnować skórę niemowląt i ją dokładnie nawilżać. Skóra tak małego człowieka nie jest do końca rozwinięta. Gruczoły potowe, łojowe i płaszcz hydrolipidowy dopiero zaczyna się w pełni kształtować. Oznacza to, że dzieci takie są szczególnie narażone na podrażnienia mechaniczne.

Inaczej jest w przypadku dorosłego człowieka, który nie musi zwracać na to szczególnej uwagi. Sama nazwa emolientu ma za zadanie kojarzyć się z substancją, która tworzy ochronny płaszcz na skórze. Jest bardzo nawilżająca i zapobiega utracie wody w naskórku. Emolienty pochodzą ze składników naturalnych, jakimi najczęściej są: masło shea, olej jojoba, len czy soja.

Istnieją także emolienty pochodzenia zwierzęcego, np. lanolina, czy też rafinowana ropa naftowa. Jak stosować emolient i gdzie się w niego zaopatrzyć? Emolient to składnik, który obecnie można znaleźć w wielu produktach, które dedykowane są pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt. Bardzo często rodzice sięgają po rozwiązania takie jak: balsamy, mydełka, kremy, żele i emulsje.

Należy jednak zdawać sobie sprawę, że emolient w połączeniu z twardą wodą może wywołać odwrotne, niepożądane skutki. Dlatego też szczególnie mocno zaleca się stosowanie takich substancji tuż po kąpieli, dzięki czemu efekty będą najbardziej widoczne. Emolienty można dostać w drogeriach i aptekach bez recepty. Warto jednak pamiętać, aby zwrócić szczególną uwagę na ich skład.

Niestety, niektóre są ,,wzbogacone’’ sztucznymi barwnikami, konserwantami i parabenami, co źle wpływa na skórę niemowlaka.