Co to są ‘’silikony’’ w kosmetykach

Silikony to składniki występujące niemalże w każdym kosmetyku. Z łatwością znaleźć je można zarówno w kosmetykach pielęgnacyjnych takich jak: żele do mycia twarzy, ciała, mydła, szampony i odżywki, ale i również w kosmetykach, służących upiększaniu – fluidy, pomadki, pudry. Są to substancje, które występowały w nich zawsze, choć nie wszyscy zdają sobie sprawę z ich rzeczywistego działania. Jak się okazuje, dla niektórych mają one bardzo negatywne skutki i ich unikanie jest niemalże konieczne, a dla innych – albo nie są szczególnie ważne, nie przeszkadzają lub wręcz pomagają w codziennej pielęgnacji.

Na początku warto jednak zastanowić się, czym w istocie są silikony i co należy o nich wiedzieć. Jak się okazuje, w istocie są to zwyczajne produkty, które znajdziemy w wyżej wymienionych kosmetykach. Ich charakterystyka jest prosta i dlatego ciężko rozpoznać ich wyraźne występowanie. Silikony są bezwonne i przezroczyste.

Są stworzone z kwarców i krzemów. Ich początki datowane są nawet na lata pięćdziesiąte. Czy mają swoje zalety? Jak się okazuje – ogromne. Szczególnie w kosmetykach, które są przeznaczone pielęgnacji włosów.

Niemalże każdy człowiek spotkał się kiedyś z problemem przesuszonych, łamliwych włosów. Szukanie odpowiednich kosmetyków to niemalże lata praktyki. Nie wszystkie są przeznaczone właśnie do naprawiania takich skutków. Silikony to substancje, dzięki którym szampony dają lepszy, wyraźniejszy efekt.

Dzięki nim – włosy lśnią, nie puszą się i jest ich znacznie więcej! Silikony to substancje, które nie podrażniają i nie wywołują alergii. Można je stosować nawet na obciążone włosy, bo te nie mają wówczas na to wpływu. Świetnie wpływają także na ochronę niepożądanych czynników atmosferycznych przez włosy, takich jak: nadmierne słońce, wiatry, czy deszcze. Nie mniej jednak, nie przenikają do struktury włosa, dzięki czemu zyskują także swoich wrogów.

Niektórzy wolą więc wtłaczać we włosy produkty, których substancje odżywcze dają bardziej zadowalające efekty.