Czym różni się suplement diety od leku

Współczesny świat bardzo mocno komplikuje sprawy. Zwłaszcza reklamy w telewizji lub spoty internetowe. Ludzie z drugiej strony ekranu bardzo często generują zyski dzięki naiwności klientów. Nie bez powodu tworzy się coraz to bardziej chwytliwe slogany reklamowe lub tkliwe historie. Szczególnie mocno można to zauważyć w obszarze leków, czy suplementów diety. Tutaj z reguły zaczynają się schody. Bowiem nie każdy zdaje sobie sprawę jaka wówczas różnica między nimi panuje. Jak się jednak okazuje – jest ogromna. I nie bez powodu witamina C w jednej reklamie jest lekiem, a w innej suplementem.

Złotym środkiem jest być klientem racjonalnym. Jeżeli coś nas nurtuje – trzeba to sprawdzać. Nie należy ufać reklamom i aktorom, którzy w niej występują. To dlatego najpopularniejsze leki na przeziębienie działają, a te, które nie występują w reklamowej otoczce – raczej nie mają wpływu na ludzki organizm. Wszystko skłania się bowiem to tzw. efektu placebo, przez który ból mija w zaskakująco szybkim tempie. Suplement diety to z reguły składnik, który jest dodatkiem do codziennego trybu odżywiania. Przykładowo człowiek spożywa posiłki, w których znacznie brakuje witaminy C. Dlatego też po nią sięga, dodatkowo.

Dzięki temu uzupełnia braki i jest w pełni odżywiony. Sprawia nie jest jednak taka prosta. Suplement diety w polskim prawie jest określony w dokładny sposób, a wszystko kończy się wówczas i zależy od sposobu jego rejestracji w dedykowanym urzędzie. Suplement diety jest bowiem elementem, który wzbogaca i uzupełnia dietę. Jest więc żywnością, a nie jak niektórzy uważają – lekiem. Co ciekawe, wprowadzenie suplementów do obiegu, nie wymaga pozwolenia. Oznacza to, że największą robotę robią reklamy, dzięki którym suplement wydaje się być w istocie lekiem. Realizuje się to z kolei przedstawiając dany produkt jako syrop, tabletkę, itd. Leki z kolei różnią się od suplementów diety jedną, zasadniczą kwestią – podlegają tzw.

prawu farmaceutycznemu.